Podział spółki może nastąpić z różnych powodów – na przykład z chęci reorganizacji i poprawy efektywności działalności gospodarczej. Warto wiedzieć co kwestia ta oznacza i z czym się ona wiąże. Należy przy tym podkreślić, że podział może dotyczyć tylko spółek kapitałowych, a sama operacja może mieć kilka form. Jest wśród nich podział przez przejęcie, podział przez zawiązanie nowej spółki, podział przez przejęcie i związanie nowej spółki oraz podział spółki przez wydzielenie, której przyjrzymy się tu bliżej.
Możliwość podziału spółki kapitałowej – czyli spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest możliwy na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych (kwestie te są opisane w Dziele II KSH). Nie przewiduje się zarazem możliwości podziału spółek osobowych, ani spółki w trakcie likwidacji, która zaczęła podział majątku, a także spółki w upadłości. Podział spółki przez wydzielenie jest jednym z prawnie dozwolonych sposobów podziału. W jego trakcie składniki majątkowe spółki są przenoszone na dwie lub więcej spółek.
Podział przez wydzielenie zakłada, że spółka dzielona nie zostaje rozwiązana i zachowuje swój dotychczasowy byt prawny (w przeciwieństwie do podziału przez rozdzielenie, gdy spółka dzielona zostaje zlikwidowana, tracąc osobowość prawną). Oznacza to, że zachowuje ona swoje prawa i obowiązki. Co ważne, ze względu na zasadę sukcesji uniwersalnej częściowej, odpowiednia część praw i obowiązków przechodzi ze spółki dzielonej na spółkę przejmującą.
Cała operacja wydzielenia odbywa się na zasadzie obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej, przeniesienia wydzielonej części na spółkę przejmującą oraz powiązania obniżenia kapitału zakładowego spółki dzielonej z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej. Warto podkreślić, że zamiast spółki przejmującej może być też spółka nowo zawiązana. Ponadto, wszyscy lub część wspólników spółki dzielonej stają się akcjonariuszami spółki przejmującej (nazywanej także wydzieloną). Jeśli jest ona nowa, otrzymują udziały za wniesione składniki majątku. Jeśli jest to spółka istniejąca, otrzymują udziały w kapitale podwyższonym spółki. Możliwe jest również uzyskanie dopłat w gotówce, ale nie wyższych niż łącznie 10% wartości bilansowej lub nominalnej przyznanych udziałów lub akcji.
Aby proces podziału spółki mógł zostać przeprowadzony, należy sporządzić plan podziału spółki wraz z odpowiednimi załącznikami – np. statutem, projektem uchwał o podziale, informacjami o stanie księgowym spółki, etc. Musi on być sporządzony na piśmie, a ponadto konieczne jest jego zgłoszenie do rejestru i ogłoszenie, a także sprawdzenie przez biegłego rewidenta. Zarazem zarząd spółki dzielonej oraz zarządy spółek przejmujących muszą sporządzić sprawozdanie uzasadniające podział. Kolejnym krokiem jest powzięcie uchwały o podziale spółki, co powinno być zaprotokołowane przez notariusza. Na koniec należy sporządzić nową lub zmienić obowiązującą umowę, czyli statut spółki. Ostatnia czynność to rejestracja podziału w rejestrze przedsiębiorców KRS. Dzień podziału następuje wraz z wpisaniem nowej spółki przejmującej do KRS lub z dniem podwyższenia kapitału zakładowego istniejącej spółki przejmującej. Cała operacja może trwać nawet kilka miesięcy.
Zasadniczo zatem podział spółki przez wydzielenie oznacza po prostu wyodrębnienie części spółki dzielonej i przekształcenie jej albo na zasadzie włączenia w kapitał już istniejącej spółki przejmującej, albo stworzenie w ten sposób nowej spółki (lub spółek).
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.