Obowiązująca Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii jest głównym aktem prawnym odnoszącym się do posiadania narkotyków w Polsce. Co grozi osobie, która zostanie złapana i posiada przy sobie takie środki odurzające i psychotropowe?
W Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii dokładnie określa się odpowiedzialność karną, jaka grozi za posiadanie, wytwarzanie, handlowanie, a także za przemyt narkotyków. Pod tym względem polskie prawo jest jasne – czynności te są nielegalne i grozi za nie także kara pozbawienia wolności.
Warto jednak zaznaczyć, że samo posiadanie narkotyków nie musi od razu oznaczać kary więzienia. Na co naraża się osoba, przy której znaleziono narkotyki, na przykład marihuanę?
Posiadanie narkotyków – kary przewidziane przez Ustawę
Wspomniana ustawa w swoim artykule 62 wskazuje, że:
- Kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, narażony jest na karę pozbawienia wolności w wymiarze do 3 lat.
- Gdy przedmiotem czynu jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść od 1 roku do 10 lat.
- W przypadku spraw mniejszej wagi, osoba, która posiada narkotyki, może być poddana karze grzywny, ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności w wymiarze do 1 roku.
W związku z tym osoba, która posiada narkotyki, zarówno w mniejszej, jak i znacznej ilości, może być narażona na więzienie, ale istnieją także sytuacje, gdy nie będzie ono zasądzone przez sąd.
Kara za posiadanie narkotyków u osoby, która nie była wcześniej karana
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków, na przykład 1 g marihuany, jest w Polsce karalne.
Dotyczy to także przypadków, gdy narkotyki te przeznaczone są na własny użytek, czyli nie są one przekazywane czy też sprzedawane innym osobom.
W przypadku osób, które nie były wcześniej karane za żadne przestępstwa narkotykowe, w tym za posiadanie, wytwarzanie, sprzedawanie, przekazywanie osobom trzecim narkotyków, kary są niskie i na ogół nie obejmują kary więzienia.
Osoba, która posiada nieznaczną ilość narkotyków, a także nie była wcześniej karana za przestępstwa narkotykowe, najczęściej ma zasądzaną karę grzywny lub karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku. Są to kary w warunkowym zawieszeniu, najczęściej w wymiarze do kilku miesięcy do 1 roku w zawieszeniu na 2-5 lat.
Nieznaczna ilość narkotyków – czyli ile?
W przepisach znajduje się również zapis dotyczący „nieznacznej” ilości narkotyków. Nie określają one jednak precyzyjnie, ile to jest. Sądy podchodzą do tych spraw indywidulnie.
Zatem nieznaczną ilością narkotyku, na przykład marihuany, może być zarówno 1 gram, jak również 5 gram suszu czy też innych, małych ilości substancji odurzających i psychotropowych.
Przestępstwa narkotykowe – recydywa
Jeśli jednak na posiadaniu narkotyków zostanie przyłapana osoba, która już wcześniej popełniła przestępstwa narkotykowe, w tym także posiadała narkotyki, w takim przypadku może okazać się, że sąd zasądzi w jej przypadku karę bezwzględnego pozbawienia wolności.
W razie recydywy wymiar kary może wynieść od 1 roku do nawet 10 lat. Wówczas nie stosuje się warunkowego zwolnienia z wykonania kary.
Sprawy o posiadanie narkotyków – warto wybrać dobrego adwokata
Sprawy związane z posiadaniem narkotyków są dość powszechnymi sprawami karnymi w polskich sądach. Dotyczą one zarówno osób, które posiadały niewielkie ilości narkotyków, jak również tych, które wytwarzały czy handlowały takimi substancjami.
Kompleksową pomoc w takich przypadkach mogą zapewnić dobre kancelarie prawne, w tym także kancelarie radców prawnych. Adresy takich prawników można znaleźć przez internet.
Może Cię zainteresować:

O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.