Jako poszkodowany w wypadku komunikacyjnym z winy innego kierowcy można otrzymać odszkodowanie OC, z którego pokrywa się koszty naprawy swojego pojazdu. Niestety, nie zawsze wyceny przygotowywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe odzwierciedlają realną wartość powstałych szkód. Jakie triki najczęściej stosują ubezpieczyciele, aby zaniżyć wysokość odszkodowania?
Chociaż wydawałoby się, że dzięki ubezpieczeniom można łatwo zlikwidować szkodę, w końcu do tego zostały one stworzone, to jednak w rzeczywistości dla poszkodowanej osoby często jest to początek walki o należne jej pieniądze.
Towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie chcą wypłacać mniejsze sumy niż te, które są wystarczające do pokrycia wszystkich strat, stosując przy tym szereg różnych trików. Warto je znać, aby nie zgodzić się na niekorzystny dla siebie kosztorys likwidacji szkody.
1. Kalkulowanie z wykorzystaniem cen zamienników części samochodowych
To jeden z najpopularniejszych trików ubezpieczycieli – powód ku temu jest prosty, ponieważ zamienniki są z reguły znacznie tańsze od części oryginalnych. Zdarza się wobec tego, że kalkulacja przeprowadzana jest na podstawie cen zamienników.
Nie trzeba jednak godzić się na tak niekorzystną wycenę, zwłaszcza gdy w samochodzie korzysta się z części oryginalnych. Taką wycenę ubezpieczyciel może wykonać teoretycznie tylko wtedy, gdy odbiorca ubezpieczenia wyrazi na to zgodę. Gdy tak się nie stanie, należy domagać się przeprowadzenie kalkulacji z oryginalnymi częściami.
2. Potrącanie amortyzacji za części
Często ubezpieczyciele przy wyliczaniu szkody biorą pod uwagę amortyzację części. Oznacza to, że jeżeli samochód był używany od dawna, wtedy jego części także są w jakimś stopniu zużyte, wobec tego ubezpieczyciel na tej podstawie zaniża wartość odszkodowania o tak zwaną amortyzację.
Potrącanie amortyzacji za części również jest działaniem niezgodnym sprawę według uchwały Sądu Najwyższego.
3. Pomniejszenie odszkodowania o podatek VAT
Odszkodowanie powinno być przyznane wraz z kwotą podatku, ale przede wszystkim wtedy, gdy ubiega się o nie podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej. Pomniejszenie odszkodowanie o podatek VAT jest możliwe wtedy, gdy o odszkodowanie ubiega się firma.
4. Problemy z pojazdem zastępczym
Niezależnie od tego, do czego wykorzystujesz swój samochód, przysługuje ci pojazd zastępczy. Często ubezpieczyciele sami oferują pojazdy zastępcze, ale jeżeli ubezpieczyciel nie proponuje go, wtedy poszkodowany może samodzielnie wynająć auto z wypożyczalni.
Wiele wypożyczalni oferuje możliwość rozliczenia się z ubezpieczycielem bezgotówkowo. W przeciwnym przypadku ubezpieczyciel powinien pokryć wydatek z odszkodowania OC niezależnie od tego, czy poszkodowany korzysta z pojazdu w pracy czy nie.
5. Zaniżenie wartości samochodu
Do określenia szkody całkowitej lub częściowej konieczne jest określenie wartości rynkowej pojazdu. Zajmuje się tym ubezpieczyciel na podstawie różnego rodzaju systemów, na przykład Eurotax.
Często jednak ubezpieczyciel zaniża tę kwotę lub nie bierze pod uwagę wszystkich parametrów określających wartość pojazdu, dlatego też w razie niezgodności warto skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy.
6. Brak uwzględnienia utraty wartości handlowej pojazdu
Warto pamiętać o tym, że ubezpieczyciel również powinien uwzględnić w wycenie wartości handlowej pojazdu, ponieważ zainteresowanie samochodami bezwypadkowymi jest większe i tym samym auto po wypadku ma niższą wartość na rynku motoryzacyjnym.
7. Stwierdzenie szkody całkowitej
Zdarza się, że ubezpieczyciel stwierdza tak zwaną szkodę całkowitą samochodu, podczas gdy może być on poddany naprawie. Najczęściej ubezpieczyciel argumentuje wtedy, że naprawa jest nieopłacalna, ponieważ związane z nią koszty są wyższe od 70% wartości pojazdu.
Według Sądu Najwyższego działania te są nieuprawnione, ponieważ za nadmierne koszty można uznać tylko te, które są wyższe od 100% wartości pojazdu sprzed powstania szkody.
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.