Małżonkowie, którzy nie chcą mieć wspólności małżeńskiej, mogą z niej zrezygnować. W tym celu konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy określanej jako rozdzielność majątkowa albo intercyza. Sprawdź najważniejsze informacje o tego typu umowie!
Intercyza małżeńska – na czym polega?
Intercyza jest rodzajem umowy, która podpisywana jest pomiędzy dwoma osobami, głównie małżonkami, aby stworzyć dwa osobne majątki. Jej głównym celem jest zapobieganie wspólności majątkowej albo przeprowadzenie podziału majątku wspólnego w sytuacji, gdy doszło już do powstania wspólności.
W celu zawarcia intercyzy konieczne jest udanie się do kancelarii notarialnej, gdzie para podpisuje odpowiednią umowę. Należy pamiętać o tym, że intercyza niepodpisana u notariusza nie ma skutków prawnych.
Wobec tego w kwestii jak rozdzielność majątkowa a intercyza chodzi o umowę, która pozwala na uzyskanie takiego samego efektu, czyli powoduje ona, że małżonkowie mają dwa osobne majątki osobiste, a nie jeden wspólny.
Kiedy zawrzeć intercyzę?
Intercyza powoduje, że małżonkowie nie gromadą jednego majątku wspólnego, tylko każdy z nich ma osobny majątek, tak jak przed wejściem w związek małżeński. Kiedy warto zdecydować się na taką umowę?
Przede wszystkim intercyza zawierana jest wtedy, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Wtedy w sprawie jak intercyza a długi umożliwia ona uniknięcie ściągania długów z majątku małżonka. Również chroni ona przed innymi zadłużeniami.
Intercyza po ślubie i przed ślubem – jakie ma skutki?
Intercyzę można zawszeć zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Jakie wywołuje ona wtedy skutki?
Gdy intercyza zawierana jest przed wejściem w związek małżeński, nie powoduje ona konieczności podziału majątku, ponieważ para nie ma jeszcze wspólności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powoduje wtedy, że po zawarciu małżeństwa między małżonkami nie dochodzi do wspólności majątku.
Z kolei intercyza w trakcie małżeństwa powoduje, że małżonkowie muszą podzielić majątek, który dotychczas zgromadzili oni w trakcie trwania małżeństwa. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur, co także związane jest z dodatkowymi kosztami.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku jak intercyza a dziedziczenie nie dochodzi do zmian, dlatego też małżonek może wtedy normalnie dziedziczyć po drugim.
Ile kosztuje intercyza?
Najczęściej cena związana z zawarciem intercyzy to 600 złotych, natomiast w przypadku konieczności podziału majątku dochodzą jeszcze koszty tej procedury.
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.