Powszechnym zjawiskiem są konflikty między sąsiadami. Częstą przyczyną nieporozumień jest zbyt intensywny hałas, który niewątpliwie utrudnia życie mieszkańcom budynków wielorodzinnych.
Mieszkańcy bloków powinni spodziewać się, że czasami mogą zdarzyć się przypadki nadmiernego hałasowania. Szczególnie narażone są osoby starsze, które mieszkają w sąsiedztwie studentów. Młodzi ludzie często hałasują tymczasem seniorzy potrzebują ciszy i spokoju. Jakie działania możne podjąć osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji?
Działania, jakie może podjąć osoba mająca problem z głośnym sąsiadem
Pierwszym działaniem, jakie warto podjąć jest próba rozmowy z głośnym lokatorem. Jeśli nie uda się rozwiązać sprawy polubownie należy poinformować administratora budynku. Powinien on dbać, aby lokatorzy przestrzegali porządku domowego. Można więc wymagać od niego, aby zainterweniował w tej sytuacji. Jeżeli interwencja administratora budynku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, mieszkańcy mają prawo zgłosić sprawę straż miejskiej lub policji i wystąpić o uspokojenie hałaśliwego lokatora.
Takie interwencje zwykle odbywają się wielokrotnie i dopiero wtedy umożliwiają rozwiązanie problemu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń zakłócanie spokoju i porządku publicznego poprzez hałas stanowi wykroczenie. Osoba taka podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Policja i straż miejska mają prawo wypisać mandat od 100 do 500zł. Jeśli osoba nadmiernie hałasująca odmówi przyjęcia mandatu, funkcjonariusze mają prawo wystąpić do sądu rejonowego. Sąd może ukarać winnego grzywną.
W jaki sposób polskie prawo reguluje kwestie nadmiernego hałasu ze strony sąsiadów
Kolejnym działaniem, jakie może podjąć sąsiad głośnego mieszkańca jest wystąpienie do sądu cywilnego z powództwem negatoryjnym, jest to powództwo o zaniechanie naruszenia własności. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nadmierne hałasowanie jest działaniem na własnej nieruchomości ze skutkiem dla nieruchomości sąsiedniej (immisja).
Takie działanie nie powinno zakłócać korzystania z nieruchomości innym właścicielom. Osoba wnosząca pozew będzie musiała udowodnić, że zakłócenie spokoju faktycznie miało miejsce. Osoba taka musi więc dysponować wystarczającymi dowodami. W polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji porządku domowego, jest to więc określone zwyczajowo. Inaczej trzeba postąpić jeżeli hałaśliwi sąsiedzi są tylko najemcami lokalu. W takiej sytuacji należy poinformować właściciela lokalu.
Właściciel może zainterweniować i upomnieć lokatora, zdarzają się też sytuacje, że właściciela nie interesuje nieodpowiednie zachowanie najemcy. Inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Trzeba pamiętać, że nie każdy hałas może zostać zakwalifikowany, jako zakłócanie ciszy, często zdarzają się sytuacje, gdy sąsiedzi reagują przesadnie i nie jest potrzebna interwencja. Podsumowując istnieją różne możliwości zdyscyplinowania głośnego sąsiada, należy pamiętać, aby w takiej sytuacji działać konsekwentnie i zdecydowanie.
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.