Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Obecnie niezwykle popularne są zakupy w sklepach internetowych. Coraz więcej osób korzysta z tej formy kupowania, ponieważ jest szybka i wygodna.
Jeżeli chodzi o uregulowania prawne to konsument kupujący za pośrednictwem Internetu ma dodatkowe uprawnienia, szersze niż w przypadku zakupów tradycyjnych w sklepach stacjonarnych. Rozszerzone uprawnienia konsumenta wynikają z tego, że poprzez zakupy internetowe następuje zawarcie umowy na odległość – poza lokalem przedsiębiorcy.
Obowiązki sprzedawcy wobec konsumenta przy zakupach w sklepach internetowych
Taka forma zawarcia umowy wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami sprzedawców. Muszą oni poinformować konsumenta o swoich danych. Ma również obowiązek zawiadomić o właściwościach towaru lub usługi, którą konsument zamawia jak również powiadomić o łącznej cenie, sposobie zapłaty oraz prawie do odstąpienia od umowy, sposobie składania reklamacji, terminie wypowiedzenia usług. Konsument musi również wiedzieć, jakie dodatkowe opłaty będzie musiał ponieść. Wszystkie te informacje muszą być zawarte na piśmie w przeciwnym wypadku sprzedawca ponosi negatywne konsekwencje. Najczęściej takie informacje są zamieszczane na stronie internetowej sklepu bądź wysyłane klientom w formie maila po złożonym zamówieniu.
Jakie prawa ma konsument podczas zakupów w sklepach internetowych
Często zdarzają się sytuacje, gdy właściciele sklepów internetowych nie respektują w pełni praw konsumentów bądź ograniczają je. Konsumenci powinni więc znać swoje prawa tak aby nie dać się oszukać podczas zakupów przez Internet. Specyficznie uregulowaną kwestią jest prawo odstąpienia od umowy. Konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyn w terminie 10 dni od otrzymania towaru. Jeśli sprzedawca nie poinformował kupującego pisemnie o prawie do zwrotu towaru termin wynosi 3 miesiące. Jeśli konsument zdecyduje się skorzystać z tego prawa musi odesłać towar do sklepu a przedsiębiorca jest zobowiązany zwrócić pieniądze konsumentowi.
Koszty zwrotu ponosi kupującym są też sytuacje, w których kupujący nie może odstąpić od umowy. Kolejną zasadą jest ustalony maksymalny czas na zrealizowanie zamówienia, wynosi 30 dni. Istotną kwestia jest również sposób zapłaty za zamówiony towar. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może żądać od konsumenta zapłaty za towar przed jego otrzymaniem, Sprzedawca ma obowiązek zaproponować konsumentowi również zapłatę dopiero po otrzymaniu produktu. Niektóre sklepu internetowe blokują tę opcje i jest to niezgodne z przepisami. Robiąc zakupy w sklepach internetowych trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Taką formę zakupów cechuje brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą. Konsument powinien więc zachować szczególną ostrożność wybierając sklep internetowy.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Obecnie niezwykle popularne są zakupy w sklepach internetowych. Coraz więcej osób korzysta z tej formy kupowania, ponieważ jest szybka i wygodna. Jeżeli chodzi o uregulowania prawne to konsument kupujący za pośrednictwem Internetu ma dodatkowe uprawnienia, szersze niż w przypadku zakupów tradycyjnych w sklepach stacjonarnych. Rozszerzone uprawnienia konsumenta wynikają z tego, że poprzez zakupy internetowe następuje zawarcie umowy na odległość – poza lokalem przedsiębiorcy.
Obowiązki sprzedawcy wobec konsumenta przy zakupach w sklepach internetowych
Taka forma zawarcia umowy wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami sprzedawców. Muszą oni poinformować konsumenta o swoich danych. Ma również obowiązek zawiadomić o właściwościach towaru lub usługi, którą konsument zamawia jak również powiadomić o łącznej cenie, sposobie zapłaty oraz prawie do odstąpienia od umowy, sposobie składania reklamacji, terminie wypowiedzenia usług.
Konsument musi również wiedzieć, jakie dodatkowe opłaty będzie musiał ponieść. Wszystkie te informacje muszą być zawarte na piśmie w przeciwnym wypadku sprzedawca ponosi negatywne konsekwencje. Najczęściej takie informacje są zamieszczane na stronie internetowej sklepu bądź wysyłane klientom w formie maila po złożonym zamówieniu.
Jakie prawa ma konsument podczas zakupów w sklepach internetowych
Często zdarzają się sytuacje, gdy właściciele sklepów internetowych nie respektują w pełni praw konsumentów bądź ograniczają je. Konsumenci powinni więc znać swoje prawa tak aby nie dać się oszukać podczas zakupów przez Internet. Specyficznie uregulowaną kwestią jest prawo odstąpienia od umowy. Konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyn w terminie 10 dni od otrzymania towaru.
Jeśli sprzedawca nie poinformował kupującego pisemnie o prawie do zwrotu towaru termin wynosi 3 miesiące. Jeśli konsument zdecyduje się skorzystać z tego prawa musi odesłać towar do sklepu a przedsiębiorca jest zobowiązany zwrócić pieniądze konsumentowi. Koszty zwrotu ponosi kupującym są też sytuacje, w których kupujący nie może odstąpić od umowy. Kolejną zasadą jest ustalony maksymalny czas na zrealizowanie zamówienia, wynosi 30 dni. Istotną kwestia jest również sposób zapłaty za zamówiony towar. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie może żądać od konsumenta zapłaty za towar przed jego otrzymaniem, Sprzedawca ma obowiązek zaproponować konsumentowi również zapłatę dopiero po otrzymaniu produktu.
Niektóre sklepu internetowe blokują tę opcje i jest to niezgodne z przepisami. Robiąc zakupy w sklepach internetowych trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Taką formę zakupów cechuje brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą. Konsument powinien więc zachować szczególną ostrożność wybierając sklep internetowy.
Może Cię zainteresować:

O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.