Urlop macierzyński określa się jako płatną przerwę w pracy, która wynika z urodzenia dziecka. Obecnie niezwykle trudno jest łączyć karierę zawodową z ciążą i wychowywaniem dzieci. Urlop macierzyński ma za zadanie pomóc kobiecie w pogodzeniu obowiązków zawodowych i opieki nad dzieckiem.
Ma również rozwijać pogląd, że ciąża i urodzenie dziecka nie musi oznaczać dla kobiety zakończenia kariery zawodowej. Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać kobieta, która w dniu porodu była zatrudniona na podstawie umowy o prace oraz kobiecie, która adoptowała albo przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7. roku życia.
Komu nie przysługuje urlop macierzyński?
Nie każda kobieta może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Kobiety bezrobotne oraz studentki nie mają takiego prawa. Na urlop macierzyńskie nie mogą również liczyć kobiety pracujące na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło oraz takie, których umowa o prace rozwiązała się z dniem porodu. Urlop macierzyński trwa 18 tygodni w przypadku pierwszego porodu, 20 przy każdym kolejnym. Kiedy kobieta rodzi więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie może liczyć na 28 dni urlopu macierzyńskiego. Przysługuje również urlop w wymiarze 8 tygodni kobiecie, której dziecko urodzi się martwe lub umrze przed upływem 8. tygodnia życia.
Regulacja prawna
Polskie prawo nie zakazuje wykonywania pracy w czasie trwania urlopu macierzyńskiego. Konsekwentnie więc, osoba wykonująca w tym okresie prace nie ponosi odpowiedzialności dyscyplinarnej. Przepisy ubezpieczeniowe zezwalają na łączenie urlopu macierzyńskiego z zatrudnieniem.
Przepisy prawa pracy nie zawierają regulacji dotyczącej wykonywania pracy w okresie podstawowego urlopu. Z reguły żadna kobieta nie poświęca tego okresu na pracę, ponieważ jest to czas niezbędny do regeneracji i odpoczynku po porodzie. Jeśli chodzi o dodatkowy urlop macierzyński to nie ma ograniczeń związanych z wykonywaniem pracy a wynika to z tego, że nie ma on charakteru obligatoryjnego. Trzeba jednak pamiętać, że praca nie może przekraczać połowy etatu. Istnieje możliwość podjęcia przez kobietę korzystającą z urlopu macierzyńskiego pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie ma znaczenia czy umowa zostanie zawarta u tego samego czy innego pracodawcy.
Takie rozwiązanie nie skutkuje naruszeniem przepisów prawa pracy i jest korzystne dla pracodawcy, ponieważ nie odprowadza on składek ZUS. Zwykle kobiety nie decydują się na łączenie etatu z urlopem macierzyńskim, ponieważ jest to nieopłacalne rozwiązanie zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Wynika to z tego, że pracownik otrzymuje w takiej sytuacji wynagrodzenia proporcjonalnie obniżone do wymiaru czasu pracy oraz odpowiednio zmniejszony zasiłek macierzyński. Podsumowując kobiety nie muszą całkowicie rezygnować z pracy podczas korzystania z urlopu macierzyńskiego, mogą podjąć pracę na pół etatu, zatrudnić się na podstawie umowy o dzieło, zlecenie lub prowadzić własną działalność gospodarczą.
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.