Wypadki spowodowane nieodśnieżonym chodnikiem zdarzają się niestety często. Najczęściej poszkodowani doznają drobnych urazów, ale zdarzają się też przypadki poważnych obrażeń.
Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za wypadek?
Zgodnie z przepisami prawa odpowiedzialność ponosi osoba odpowiedzialna za stan chodnika, na którym nastąpił wypadek. Każdy poszkodowany ma prawo dochodzić odszkodowania od osoby odpowiedzialnej za stan chodnika. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego, aby dochodzić odszkodowania należy wykazać szkodę, jej wysokość, winę zarządcy chodnika oraz związek przyczynowy między szkodą a winą podmiotu odpowiedzialnego.
Za szkodę uważany jest każdy doznany na skutek poślizgnięcia się uszczerbek np. złamana ręka, skręcona noga, zerwane wiązadła. W takiej sytuacji podmiotem odpowiedzialnym jest osoba odpowiedzialna za stan chodnika, czyli podmiot, który nie zadbał o odśnieżenie chodnika, mimo, że miał taki obowiązek. Taką osobę można ustalić na postawie przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zgodnie z wymienionym aktem prawym uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości to obowiązek właściciela nieruchomości.
Chodnik jest definiowany w przepisach, jako wydzielona część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Zdarzają się też sytuacje, że odpowiedzialność ponosi inny podmiot. Jeśli wypadek nastąpi na chodniku, który należy do budynku wielorodzinnego podmiotem odpowiedzialnym będzie wspólnota mieszkaniowa. Są jednak okoliczności wyłączające odpowiedzialność wyżej wymienionych podmiotów, mianowicie jeśli zleciły one wykonanie usługi odśnieżania czy odladzania wyspecjalizowanej firmie.
Jakie kroki należy podjąć aby ubiegać się o odszkodowanie?
W celu uzyskania odszkodowania trzeba dysponować odpowiednimi dowodami, może to być na przykład zdjęcie chodnika obrazujące jego stan podczas wypadku, jeżeli byli świadkowie zdarzenia trzeba zebrać ich dane osobowe, najważniejszym dowodem jest dokumentacja medyczna, z której wynika, że urazy były spowodowane poślizgnięciem się na chodniku.
Każdy poszkodowany może indywidualnie zgłosić szkodę i ubiegać się o odszkodowanie, jednak dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnego podmiotu zajmującego się szybkim i skutecznym dochodzeniem odszkodowań. Taka osoba dysponuje niezbędną wiedzą i potrafi przeprowadzić wnikliwą analizę prawną oraz zgromadzić pełną dokumentacje. Korzystając z usług takiej osoby szanse na uzyskanie odszkodowania z pewnością znacznie wzrosną.
W celu uzyskania odszkodowania należy złożyć pozew do sądu. Wśród świadczeń, jakie może otrzymać osoba poszkodowana w wyniku takiego wypadku można wymienić zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, zwrot wszelkich kosztów związanych z wypadkiem najczęściej związanych z leczeniem i rehabilitacją.
Może Cię zainteresować:

O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.