Zgodnie z przepisami kodeksu karnego molestowanie seksualne jest przestępstwem przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Molestowanie w pracy jest problemem, który dotyka wiele osób.
Panuje powszechne przekonanie, że ofiarami molestowania są kobiety, tymczasem mężczyzn też dotyka ten problem. Molestowanie seksualne w pracy wynika często ze stosunków tam panujących, czyli służbowego podporządkowania.
Na czym polega molestowanie seksualne w pracy?
Sprawca wykorzystuje stosunek zależności, aby wykorzystywać pracownika. Molestowanie seksualne prowadzi do upokorzenia, poniżenia i naruszenia godności pracownika. Może mieć różny charakter werbalny, niewerbalny lub fizyczny. Zwykle przejawia się w komentarzach na temat wyglądu, nieodpowiednimi sugestiami, szantażem seksualnym. Zdarzają się też sytuacje, kiedy sprawca posuwa się do molestowania fizycznego dokonując takich czynności jak dotykanie, całowanie, obejmowanie, zmuszanie do czynności seksualnych lub gwałt.
Co w takiej sytuacji może zrobić osoba będąca ofiarą molestowania seksualnego w pracy
Pierwszym krokiem jaki należy wykonać kiedy pojawią się jakiekolwiek oznaki niewłaściwego zachowania ze strony szefa czy współpracownika, jest niezwłoczne przeprowadzenie z nim rozmowy. Jeśli molestowania dopuszcza się współpracownik trzeba udać się bezpośrednio do pracodawcy i poinformować o zaistniałej sytuacji, najlepiej również znaleźć jakieś osoby, które były świadkami molestowania, sprawi to, że osoba zgłaszająca będzie bardziej wiarygodna.
Jeśli osobą molestującą jest szef skargę należy złożyć do osoby, której on podlega. Ofiara molestowania ma prawo zgłosić sprawę do sądu pracy, jednak musi dysponować dowodami tak, aby udowodnić fakt molestowania. Takie sprawy rzadko są zgłaszane do sądu, ponieważ ofiary boją się społecznego ostracyzmu. Przyczyną są również strach i wstyd. Innym sposobem na udowodnienie molestowania jest nagrywanie różnych sytuacji.
Najczęściej ofiary molestowania w pracy rezygnują ze stanowiska, ponieważ nie potrafią sobie poradzić w takiej sytuacji, nie otrzymują pomocy i wsparcia od współpracowników, ponieważ każdy obawia się utraty stanowiska. Osoby dopuszczające się moletowania nie ponoszą konsekwencji i szukają innych ofiar. Statystycznie molestowanie w pracy jest w Polsce problemem marginalnym, wynika to z tego, że ofiary najczęściej się nie ujawniają.
Przepisy dotyczące molestowania nie są wystarczające w walce z tymi zjawiskami. Potrzebna jest więc nowelizacja przepisów prawnych dotyczących molestowania seksualnego w pracy oraz organizowanie różnych kampanii społecznych, które uświadomią społeczeństwu jak poważny jest to problem. Powszechne powinny być też szkolenia dotyczące molestowania i mobbingu. W Polsce zdarzały się już głośne sprawy związane z molestowaniem seksualnym w pracy, w niektórych z nich sprawcy pozostali jednak bezkarni a inne wciąż się toczą, to tylko dowodzi, że w Polsce ofiary molestowania nie mogą liczyć na pomoc i zostają same z tym problemem.
Może Cię zainteresować:
O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.