Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy. Daje ono możliwość uzyskania różnych świadczeń, takich jak wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy. Podstawą do wystawienia takiego dokumentu jest niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu czy osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
Pracownik ma siedem dni kalendarzowych na dostarczenie dokumentu. Termin liczony jest od daty zamieszczonej na zwolnieniu lekarskim. Co można rozumieć pod pojęciem fałszywe zwolnienie lekarskie? To taki dokument, który został uzyskany nielegalnie, przerobiony lub podrobiony jak również takie, które zostały wystawione bezpodstawnie i nie ma znaczenia, że wydał je lekarz specjalista. Przedstawienie pracodawcy fałszywego zwolnienia lekarskiego stanowi oszustwo i jest podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.
Dlaczego pracownicy przedstawiają fałszywe zwolnienia lekarskie?
Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest chęć uzyskania urlopu, w sytuacji, gdy pracodawca odmawia im tego świadczenia. Większość pracowników nie ma świadomości jak poważne konsekwencje mogą wiązać się z przedłożeniem nieprawdziwych dokumentów. Pracodawcy zwykle są świadomi, że przedstawianie fałszywych zwolnień lekarskich jest powszechnym problemem i starają się przeciwdziałać nadużywaniu zwolnień lekarskich.
W jaki sposób mogą zostać wykryte nieprawidłowości w związku z przedstawionym zwolnieniem lekarskim?
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowany. Pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o zamiarze przeprowadzenia kontroli. W przypadku pracownika, za którego uiszczane są składki ZUS takie kontrole mogą być przeprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
O jej zrealizowanie wnioskuje pracodawca. Podstawę prawną takiej kontroli stanowi art. 68 ust. 1 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kontrola Zakładu Ubezpieczeń Społecznych służy ustaleniu czy pracownik odpowiednio wykorzystuje zwolnienie lekarskie oraz czy nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Negatywny wynik kontroli skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego. Do przeprowadzenia kontroli uprawniony jest również pracodawca w sytuacji, gdy zatrudniania co najmniej 20 pracowników.
Jeśli nie spełnia tego warunku musi wnioskować o przeprowadzenie kontroli przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może on upoważnić odpowiednią osobę do przeprowadzenia takiej kontroli. Jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości z jej przebiegu sporządzane są protokoły określające, na czym polega nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego.
Jeżeli pracownik naruszył obowiązki pracownicze może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Zwykle kontrolowani są pracownicy, którzy często korzystają ze zwolnień lekarskich oraz przedstawiają zwolnienia od różnych lekarzy. Podsumowując, zwolnienie lekarskie ma umożliwić pracownikowi odpoczynek i zregenerowanie sił, należy jednak upewnić się, czy pracownik rzeczywiście ma problemy ze zdrowiem a wystawione zwolnienie lekarskie jest zasadne.
Może Cię zainteresować:

O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.