Prawa przysługujące konsumentowi podczas zakupów w sklepach stacjonarnych są uregulowane w ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Wymieniona ustawa dotyczą zarówno sprzedaży internetowej jak również umowy sprzedaży zawartej w sposób tradycyjny.
Konsumentowi przysługuje szereg praw związanych z zakupami w sklepach stacjonarnych. Sprzedawca ma obowiązek poinformować konsumenta o cenie. Konsument ma również prawo znać takie informacje o towarze jak zawartość, zastosowanie, przeznaczenie, pochodzenie. Informacje te powinny być jasne i niewprowadzające w błąd. Minimalne wymagania to nazwa towaru, wskazanie producenta lub importera, jego główna cecha użytkowa.
Na jakich zasadach konsument może złożyć żądanie reklamacyjne
Kolejną istotną kwestią jest prawo do reklamacji. Konsumentowi przysługuje reklamacja kupione towary w sytuacji, gdy towar jest niezgodny z umową. Sprzedawca ma obowiązek doprowadzić towar do stanu jak wynika z umowy, może tego dokonać poprzez nieodpłatną naprawę bądź wymianę na nowy. Sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do żądania reklamacyjnego kupującego. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, żądanie jest uważane za uzasadnione.
Zwykle kupujący są przekonani, że bez paragonu nie można zgłosić żądania reklamacyjnego. Nie jest to słuszny pogląd, aby zgłosić żądanie reklamacyjne trzeba przedstawić dowód, że towar został zakupiony w konkretnym sklepie. Paragon nie jest jedynym dowodem, można przedstawić wyciąg z karty bądź zwrócić się do sprzedawcy o odnalezienie kopii w systemie sprzedażowym.
Czy zwroty w sklepie stacjonarnym są obowiązkowe?
Ważną kwestią jest również zwrot towaru. Zgodnie z przepisami przyjęcie zwrotu w sklepie stacjonarnym nie jest obowiązkowe. Jeśli towar jest wolny od wad i zgodny z umową to sprzedawca decyduje czy przyjmie zwrot i może ustalać w tym zakresie swoje zasady. Konsument powinien dowiedzieć się czy w konkretnym sklepie są przyjmowane zwroty a jeśli tak to na jakich zasadach.
Takie informacje zwykle można znaleźć na stronie internetowej sklepu. Sporną kwestią jest, kto ponosi odpowiedzialność za zniszczony w sklepie towar. Polskie prawo nie reguluje jednoznacznie tej kwestii trudno więc określić jakie są granice odpowiedzialności kupującego i sprzedawcy. Jeżeli szkoda wynika z niedbalstwa kupującego będzie on musiał zapłacić za uszkodzony towar, jednak jeśli sprzedawca nie zapewni odpowiednich warunków organizacyjno – technicznych umożliwiających wybór towaru, klient nie będzie ponosił odpowiedzialności za uszkodzenie towaru.
Tak więc właściciel powinien zadbać żeby towar był odpowiednio ustawiony, tak aby klient mógł go bezpiecznie obejrzeć. Jeżeli sprzedawca nie zrealizuje obowiązków informacyjnych wiąże się to z ryzykiem popełnienia wykroczenia zagrożonego karą grzywny oraz ryzykiem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które Prezes UOKiK może nałożyć karę finansową do 10 % przychodów za poprzedni rok rozliczeniowy.
Może Cię zainteresować:

O Bartek
Jestem studentem prawa. Postanowiłem postawić blog z darmowymi poradami prawnymi, by służyć ludziom w potrzebie. Moim hobby jest także szeroko pojęte ogrodnictwo.